Polski Punk 1978-1984

Nie mogę wręcz uwierzyć, że książka jest już w produkcji i niedługo wyjdzie, będzie można ją do ręki włożyć i oglądać…. Praca nad nią trwała długo, tak długo, że nawet nie pamiętam kiedy dokładnie się zaczęła. Najpierw badałam temat ogólny. Historię punk rocka, gdzie się wszystko zaczęło, co miało wpływ na brzmienie i formę. Wiadomo, że ruch punk rozpoczął się w kręgach kultury anglosaskiej a konkretnie w USA. Jednak kiedy wgłębiałam się w to, co się wtedy działo na gruncie artystycznym okazało się, że bardzo silny wpływ na styl, tematykę i formę przekazu punk miała literatura. Przede wszystkim w Nowym Yorku, bo tam się wszystko wtedy kotłowało. Anglicy ten ruch punk nieco skopiowali ale zrobili to lepiej. Poza stylistyką, wizerunkiem, która była z pewnością bardziej wyrafinowana, sprawili, że punk stał się sensacją, społecznym ewenementem a nie tylko niszą artystyczno – rockową.

Angielski punk był z pewnością bardziej lewacki gdyż pierwsze punki działały pod silnym wpływem francuskich Sytuacjonistów, święcących triumfy podczas Studenckiej Wiosny w Paryżu 1968 roku. Punki stały się praktykującymi Sytuacjonistami bez jakiejkolwiek tego świadomości. Sytuacjonizm a także Fluxart dały zjawisku punk swoisty styl i estetykę. Jest to styl, który co jakiś czas się odradza w kolekcjach najdroższych projektantów. Ostatnio zauważyłam, że już nie tylko odradza się, ale po prostu jest na stałe w formie kurtki typu ramoneska nazwanej tak po członkami zespołu the Ramones, którzy nosili skórzane kurtki w tym stylu.

Sztuka i moda nie są jednak jedynymi domenami punka. Z punkiem kojarzy się przede wszystkim anarchia. Anarchizm okazał się wyjątkowo obszernym tematem, z pewnością w rozdziale na temat anarchizmu temat nie został wyczerpany. Nie został wyczerpany również temat nihilizmu. Nihilizm nas wszystkich dotyczy i jest relacją społeczności z cywilizacją. Społeczeństwa przechodzą przez różne fazy nihilizmu. Jedyną drogą wyrwania się z pęt nihilizmu jest droga samorozwoju, praca nad sobą i wyrzeczenia. Tak można w trzech zdaniach streścić zawartość rozdziału „Nihilizm”.

Rozdziały na temat historii, literatury, sytuacjonizmu, anarchizmu, nihilizmu i narkotykach znajdują się na początku książki i ukończyłam je lata temu. O ile informacje zawarte w pierwszych pięciu rozdziałach są nadal aktualne to rozdział o narkotykach wymagał edycji. Status rośliny zwanej cannabis sativa, potocznie konopie, zmienił się w USA diametralnie. Jest już tam ona zupełnie legalna. W ciągu siedmiu lat przerwy między napisaniem tekstu a dziś, wiele się zmieniło. Na dzień dzisiejszy jednak, liderem w hodowli konopi są nadal Chiny a w Europie Francja.

Kolejnym rozdziałem jest ilustrowane zdjęciami i fragmentami fanzinów Kalendarium. Da ono pojęcie o wydarzeniach w świecie warszawskiego punk rocka w kontekście wydarzeń w kraju takich jak stan wojenny, wydawanie kartek na mięso czy zamach na papieża.

Najważniejszą i najobszerniejszą częścią książki są wywiady z punk rockowcami, gwiazdami, organizatorami, fanami a zatem tymi bez których punk rock by nie zaistniał w tym smutnym, siermiężnym PRL-u choć nazywany był przecież „najweselszym barakiem w obozie socjalistycznym”. Przeprowadzanie wywiadów, mozolne ich przepisywanie zajęło mi sporo czasu tym bardziej, że chciałam dotrzeć do jak największej ilości osób. Trzy osoby, z którymi przeprowadziłam wywiad nie żyją, co przyjmuję nadal z niedowierzaniem i bezgranicznym smutkiem.

Książka do zamówienia na stronach; zima.sklep i manufaktura legenda

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s